Çocuk Boyama Kitapları

Din konusunu en yalın anlatımıyla çocuk kitaplarında bize sunan yayınevleri, bu konuda çok hassas çalışmaktadır. Çünkü milli ve manevi değer bütünlüğü daha yeni oluşan 0-6 yaş arası dönemdeki sorulara yanıt bulmak bazı zamanlarda oldukça güç olmaktadır. En iyi şekilde anlatmayı amaçlayan kitaplar ise basit çizimler, görsellerle desteklenerek ifade edilmeye çalışılır. Örneğin çocukların ahlaki değerlerinin hikâyeler yardımıyla öğrenmesini amaçlayan kitaplar, kurgulanan görsel ve içeriklerle bir bütünü oluşturmaktadır. Yapılan görsel tasarımlarla boyama kitapları eğitici olması hususunda dikkat edilerek hazırlanmaktadır.Tüm ahlaki değerler, ayetler, Kur’an’ı Kerim’de yer alan değerli bilgiler görsellerle desteklenerek çocukların anlayabileceği düzeye getirilerek, satışa hazır hâle gelmektedir.

 

Aileler, çocuk kitapları seçimlerinde bazı zamanlarda zorlanmaktadır. Bu durumda hemen şu iki maddeyi aklınıza getirin:

1.     Popüler kitap, her zaman tercih edilmesi gereken bir kitap değildir.

2.     Alacağınız kitabı mutlaka ilk sizin okumanız gerekir.

Bu iki maddeyi aklınızdan çıkarmazsanız, çocuklarınızı hem eğlendirerek hem de eğiterek dini en güzel şekilde empoze edebilirsiniz. Kitaplarda özellikle boyama konusunda görsellerin özenle seçilmiş olduğuna da dikkat ederek çocuklarınızla birlikte etkinlik yapabileceğiniz harika bir deneyim elde etmiş olmanın tadını çıkarmalısınız. Boyama kitapları seçimi yaparken de çocuğunuz için uygunluğunun kontrolü son derece önem arz etmektedir.

Özellikle 0-6 yaş arası okul öncesi dönemindeki çocuklara sorduğu tüm soruları akıllarını karıştırmadan, eğlendirerek anlatırsak, eminiz ki dini hem sevecekler, hem de akıllarında ahlaki değere sahip olmanın din yolundan geçtiğini en iyi şekilde benimseyeceklerdir.

Çocuklarımız, bu dünyanın en değerli varlıkları, geleceğidir. Bu yüzden verilen yanıtlar okutulan kitaplar en üst kalitede olmalıdır. Okuyabileceği kitaptan boyamasını yapabileceği boyama kitaplarına kadar her yaş döneminde doğru kitaplar üzerinden büyüklerin kontrolünde olmalı ve doğru seçimler yapılmalıdır.

npublish.com'da bulabileceğiniz boyama kitaplarında çocukların estetik zevkini ve motor becerilerini geliştirecek her türlü uygulamaya yer verilmiştir. Örneğin kesme, yırtma, yapıştırma, kolaj, boyama, üç boyutlu maketler ve basit oyuncaklar tasarlama gibi birçok uygulama, kitap içerisine entegre edilmiştir. Bu tür uygulamalar çocukların dinî gelişimini destekleyecek nitelikteki sanatsal çalışmalardır. Çocukların rahat kullanımını destekleyen görsellerle hazırlanan boyama kitaplarını çocuklarınızla birlikte etkinlik yapmak adına boyayabilir, onlara dini güzel ve yalın bir dille anlatabilirsiniz.